1000 TL ve üzeri alışverişlerinizde Kargo Bedava!

Blog

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar Ve Sonraki Aşamaları

Güvercin Yumurtası ve Aşamaları

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar18 günde yumurtadan çıkan güvercin yavruları, ilk hafta gözleri kapalı ve hav tüyleri ile kaplıdırlar. Hav tüylerinin sıklığı ve uzunluğu ırklara ve renklere göre farklılık gösterir. Yavrular ilk günlerde ana ve babanın kursağından salgılanan ve "güvercin sütü" yada "kursak sütü" (halk dilinde maya) adı verilen proteince zengin bir besin maddesi ile beslenirler. İlk haftadan sonra bu süt yerini yavaş yavaş ana ve babanın kursağında ıslatılmış dane yeme bırakır. Özellikle bu dönemde yemin karışık muhabbet kuşu yemi ile takviye edilmesinin yavruların gelişmesine olumlu katkısı vardır. Yavru döneminde anaçlar sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün yemlenmelidirler. Yavru bulunmadığı döneme nazaran yemleme süresinin uzatılmasına dikkat edilmelidir. Zira ebeveyn kuşlar önce yavruları sonra da kendilerini yeterince besleyebilmelidirler. Eğer yemleme süresi kısa olursa yavruya verilen yemde bir süre sonra azalmakta, yavruların gelişmesi yavaşlamaktadır. Eğer mümkünse çok sıcak günlerde öğle vakti de çok az miktarda yemleme yapılarak, yem ile birlikte yavrulara su verilmesi sağlanmalıdır. Yavrulu anaçların önünde sürekli yem olması ilk günlerde bir sorun teşkil etmese de bir süre sonra yavrular doyduklarından dolayı ana ve babalarından yem istememektedirler. Yavru tarafından yemlenme isteği yeterince güçlü olmazsa bir süre sonra ana ve babaların da yemleme isteği azalmaktadır. Yavruya bakma güdüsünü ayakta tutabilmek için iki kez yemleme ile yavruların yemlenme isteklerinin her zaman güçlü kalması sağlanmalıdır.

Güvercin Yavruları Yapılması Gerekenler

Güvercin Yavrusu Künyeleme ZamanıBirinci haftadan itibaren tüylenme yavaş yavaş başlar. Bu günlerde yavrular künyelenmelidirler.
- Eğer yavruları 7 günlük yaşta künyelemezseniz künyelerin ayaklara geçmesi çok zorlaşmaktadır
.
- Mümkünse 15 günlük yavruların yanına, yuvalıklara yem konmalıdır. Eğer bu mümkün değilse 21 günlük yavrular yere bırakılmalı, böylece yemlenirken ana ve babalarını görmeleri sağlanmalıdır. Bu şekilde yavrular çok kısa süre sonra yem yiyebilmektedir. Yavrular yere bırakıldıklarında yuvalıklara ulaşamayacak kadar küçük olmalıdırlar, yada yuvalıklar yerden yeterince yükseklikte bulunmalıdır. Aksi takdirde yavrular yabancı çiftlerin yuvalığına girmekte ve yuvalık sahipleri tarafından gagalanmakta, dövülmektedirler.
- Yavrular 28 günlük yaşta yem yiyebilmeliler ve ebeveynlerinden ayrılmalıdırlar. Yeme düşen yavruların önünde ilk hafta sürekli yem bulunmalıdır. Bu dönemde yavrular gözlenerek, hepsinin su içip yem yediklerinden emin olunmalıdır.
- Yavrular genellikle yem yemeye su içmeden daha önce başlamaktadır. Suyu bulamayan yavruların gagaları ara sıra suluğa sokularak içmeleri sağlanmalıdır. Bir süre sonra tüm yavruların yem yedikleri ve su içtikleri görülecektir. Bundan sonra yavrularınızın uçurma ve alıştırma antrenmanlarına geçebilirsiniz.

Hazırlayan: Doç. Dr. Türker Savaş

Güvercin yumurtasını ellersen ne olur

Güvercin yavrusu kaç günde Uçar

Kışın güvercin Yumurtası Kaç Günde çıkar

Güvercin Yumurtası Kaç Günde çıkar

Güvercin yumurtası kaç günde Bozulur

Balkonda güvercin yumurtası

Güvercin yumurtaya kaç saat yatmazsa bozulur

Güvercin Yavrusu Kaç Günde büyür


Güvercin Yumurtaları Hakkında Bilgiler

Güvercin yetiştiriciliğinde yavruların bakımı makalemiz içerisinde, güvercin yumartası kaç günde çıkar, güvercin yavrusu kaç günde büyür, güvercin yavrusu ne zaman uçar, güvercin yavrusu ne ile beslenir, güvercin yavrusu ne yer, güvercin yumurtası nasıl bakılır gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Güvercin Irkları - Güvercin Türleri

Champion Ball Yavru Hapı Diyarbakır şehrinden satın alındı. 1 saat önce   Onaylandı

İletişime Geç